Archiwum artykułów

Aktualności Rozpoznanie zjawiska przemocy domowej w punkcie informacyjno-konsultacyjnym
22 kwietnia 2024

Rozpoznanie zjawiska przemocy domowej w punkcie informacyjno-konsultacyjnym

Zachęcamy do korzystania z broszura autorstwa dr Sylwii Kluczyńskiej, psycholożki, certyfikowanej specjalistki ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, konsultantki w jednym z punktów informacyjno-konsultacyjnych w Warszawie.

Aktualności WSPARCIE DLA PUNKTÓW INFORMACYJNO-KONSULTACYJNYCH
25 marca 2024

WSPARCIE DLA PUNKTÓW INFORMACYJNO-KONSULTACYJNYCH

Zachęcamy do zapoznania się z dwiema broszurami autorstwa Jadwigi Fudały: „Rodzina z problemem alkoholowym” i „Problemowe spożywanie alkoholu: picie ryzykowne, szkodliwe, uzależnienie”.

Aktualności Uzależnienia behawioralne – o czym warto wiedzieć
10 stycznia 2024

Uzależnienia behawioralne – o czym warto wiedzieć

W Polsce przez wiele lat nie zajmowano się w sposób systemowy uzależnieniami behawioralnymi. Teraz to się zmienia, ale wciąż jest wiele do zrobienia w obszarze edukacji na temat tych uzależnień. Odpowiedzi na pytania - czym są i z czym się wiążą: FOMO, uzależnienie od hazardu, kompulsywne kupowanie czy jedzenie, dlaczego warto być czujnym na możliwość ich występowania oraz czym one różnią się od uzależnień od alkoholu czy narkotyków, można znaleźć w poniższym artykule.

Aktualności Życzenia
21 grudnia 2023

Życzenia

Spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2024 roku życzy Redakcja "Świata Problemów"

Aktualności Do Czytelników
21 grudnia 2023

Do Czytelników

Szanowni Państwo, Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy „Świata Problemów”, w tym roku „Świat Problemów” obchodzi 30-lecie swojego istnienia, i niestety, jest to także czas, w którym Fundacja ETOH zmuszona jest do zakończenia działalności pisma w dotychczasowej formule ze względu na brak kontynuacji dofinansowania przez dotychczasową instytucję publiczną. W grudniu 2023 roku ukaże się więc ostatni papierowy numer miesięcznika „Świat Problemów”.

Aktualności Logoterapia wobec ryzykownych zachowań młodzieży
21 grudnia 2023

Logoterapia wobec ryzykownych zachowań młodzieży

Zarówno badacze, jak i praktycy próbują od lat szukać przesłanek podejmowania różnych zachowań ryzykownych przez młodzież. Wiedza na ten temat jest już dość bogata, a raporty i doniesienia z badań oraz dane płynące od praktyków dają złożony obraz czynników ryzyka i czynników chroniących. Niniejszy artykuł koncentruje się na źródłach zachowań ryzykownych zidentyfikowanych w oparciu o koncepcję logoterapii Viktora E. Frankla.