Archiwum artykułów

Aktualności Znacząca wygrana a zaangażowanie w hazard
25 czerwca 2022

Znacząca wygrana a zaangażowanie w hazard

O tym, co dla graczy hazardowych oznacza „znacząca wygrana”, jakie zniekształcenia poznawcze powodują większe zaangażowanie w grę i czy wielkość wygranych ma dla graczy znaczenie z dr Bernadetą LELONEK-KULETĄ, badaczką hazardu, wykładowczynią na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim  Jana Pawła II, psychoterapeutką uzależnień i autorką badań, rozmawiała Katarzyna KULESZA.

Aktualności Do tanga trzeba trojga? Współwystępowanie różnych uzależnień behawioralnych
30 maja 2022

Do tanga trzeba trojga? Współwystępowanie różnych uzależnień behawioralnych

Uzależnienia, które faktycznie powodują wyraźne pogorszenie funkcjonowania człowieka w obszarze zdrowia fizycznego, psychicznego, relacji międzyludzkich, wypełniania ról społecznych, prawie nigdy nie występują jako izolowane, pojedynczo rozregulowane zachowanie. Często jedno zachowanie dominuje jako główne uzależnienie, a inne są mniej lub bardziej nasilone.

Aktualności Uzależnienie od uczenia się – sygnał do zmian w systemie edukacji
28 kwietnia 2022

Uzależnienie od uczenia się – sygnał do zmian w systemie edukacji

U dzieci pracoholików występuje wyższe ryzyko uzależnienia od uczenia się, a w dorosłym życiu od pracy – mówi dr Paweł ATROSZKO – doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii,adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim w Zakładzie Psychometrii i Statystyki w Instytucie Psychologii, kierownik międzynarodowych i krajowych projektów badawczych z obszaru uzależnień behawioralnych – rozmawiał Tadeusz Pulcyn.w rozmowie z Tadeuszem PULCYNEM.

Aktualności Diagnoza uzależnień behawioralnych
22 lutego 2022

Diagnoza uzależnień behawioralnych

Tradycyjnie o uzależnieniach mówi się w odniesieniu do substancji psychoaktywnych. Od kilkudziesięciu lat powszechnie uznaje się jednak, że niektóre zachowania, niezwiązane z zażywaniem substancji, także mogą rozwinąć się w zespół uzależnienia. Dotyczy to przede wszystkim zachowań, które wiążą się z osiąganiem natychmiastowej gratyfikacji – ale czy wszystkich i czy tylko tych gratyfikujących? Jak przebiega diagnoza uzależnień behawioralnych? Co nowego wniosło w ten obszar ICD-11? I dlaczego kategoria ta budzi tak wiele kontrowersji?

Aktualności Uzależnienia behawioralne – o czym warto wiedzieć
28 stycznia 2022

Uzależnienia behawioralne – o czym warto wiedzieć

W Polsce przez wiele lat nie zajmowano się w sposób systemowy uzależnieniami behawioralnymi. Teraz to się zmienia, ale wciąż jest wiele do zrobienia w obszarze edukacji na temat tych uzależnień. O tym, czym one są, jak się różnią od uzależnień od substancji i dlaczego warto o nich wiedzieć oraz być czujnym na możliwość ich występowania, pisze Anna Hernik-Solarska.

Aktualności Samokontrola, uzależnienie od jedzenia i nadwaga
09 grudnia 2020

Samokontrola, uzależnienie od jedzenia i nadwaga

W artykule autor przedstawia mechanizmy psychologiczne towarzyszące powstawaniu uzależnienia od jedzenia i nadwagi. Dyskutowane są zarówno czynniki wolicjonalne, jak i środowiskowe, które mogą przekładać się na obsesję jedzenia i trudności w kontrolowaniu przyjmowania pokarmów.